Kontakty:


Středisko společných činností

Akademie věd ČR, v. v. i.
Nakladatelství Academia
Vodičkova 40
110 00 Praha 1

 

Odpovědný redaktor edice:

Vojtěch Němec

tel. 221 403 832

e-mail: Nemec@academia.cz

 

Facebook 

Pokyny pro autory (.pdf)


veda kolem nas - co to je

 

Co je čas? A co diskriminace na pracovišti? Čím se zabývá bioetika? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek najdou čtenáři v řadě Co to je… představující jednotlivé vědní obory, metody a pojmy.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - osobnosti

 

Řada Osobnosti seznamuje čtenáře s velikány české vědy, badateli, kteří se zapsali do historie, a to mnohdy v celosvětovém měřítku.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - objevy

Objevy učiněné českými vědci jsou někdy známější ve světě než doma. Tato řada se pokouší to napravit. Čtenáři díky ní nahlédnou do nanosvěta, zjistí, jak je možné najít jedinou molekulu mezi miliony jiných či se seznámí s vláknovými lasery.

Těšíme se na Vaše náměty.

veda kolem nas - vyzvy a otazky

 

Výzvy a otázky seznamují čtenáře s aktuálními výzkumnými problémy i infrastrukturami vytvářenými k jejich řešení. Jak vědci detekují elektromagnetické pole živých buněk? Jaké další výzvy stojí před týmy českých vědců?

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - prostory spolecne pameti

 

Prostory společné paměti bádají ve vědách historických a sledují stále aktuální poselství minulosti. První svazek se zabývá historickou krajinou a tím, co po ní zůstalo.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


slide-iria.jpg

 

Pro všední den je řada zaměřená na přítomnost vědeckých aplikací v každodenním životě. Ať už jde o stále se zdokonalující metody léčby či o všudypřítomné technologie, o jakých se nám před pár lety ani nesnilo, výsledky vědeckého výzkumu (často nevědomky) využíváme doslova na každém kroku…

Těšíme se na Vaše náměty.

 

 

Všední život papežských nunciů u rudolfínského dvora

PhDr. Mgr. Tomáš Černušák, Ph.D. (Historický ústav)
 
Zvláštní postavení ve struktuře Historického ústavu Akademie věd zastává jeho zahraniční pracoviště Český historický ústav v Římě. Významné místo v jeho výzkumné činnosti tvoří příprava kritických edic historických pramenů – zpráv papežských nunciů u císařského dvora z let 1592–1628 Epistulae et acta nuntiorum apostolicorum apud imperatorem.
Nunciové byli diplomaté zastupující papeže jako suverénního panovníka papežského státu, ale také jako hlavu katolické církve. Aby bylo jejich poslání jednodušší, byli pro své úkoly v cílové zemi vybaveni zpravidla poměrně širokými právními a náboženskými kompetencemi, tzv. fakultami, které dostávali před svým odjezdem. Každý z nich tak měl pravomoc přijímat a vyžadovat opatření pro zachovávání církevní disciplíny a církevních zákonů, konat vizitace v diecézích, na farách a v klášterech, vyšetřovat a trestat provinilce proti církevním předpisům, udělovat absoluce, dispenzy a odpustky, vydávat výnosy v oblasti trestního a civilního soudnictví, udělovat nižší beneficia nebo povolovat konzumaci jídel zakázaných v postní době.

Publikace ke stažení zde (PDF)

 

26. 9. 2017