Kontakty:


Středisko společných činností

Akademie věd ČR, v. v. i.
Nakladatelství Academia
Vodičkova 40
110 00 Praha 1

 

Odpovědný redaktor edice:

Vojtěch Němec

tel. 221 403 832

e-mail: Nemec@academia.cz

 

Facebook 

Pokyny pro autory (.pdf)


veda kolem nas - co to je

 

Co je čas? A co diskriminace na pracovišti? Čím se zabývá bioetika? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek najdou čtenáři v řadě Co to je… představující jednotlivé vědní obory, metody a pojmy.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - osobnosti

 

Řada Osobnosti seznamuje čtenáře s velikány české vědy, badateli, kteří se zapsali do historie, a to mnohdy v celosvětovém měřítku.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - objevy

Objevy učiněné českými vědci jsou někdy známější ve světě než doma. Tato řada se pokouší to napravit. Čtenáři díky ní nahlédnou do nanosvěta, zjistí, jak je možné najít jedinou molekulu mezi miliony jiných či se seznámí s vláknovými lasery.

Těšíme se na Vaše náměty.

veda kolem nas - vyzvy a otazky

 

Výzvy a otázky seznamují čtenáře s aktuálními výzkumnými problémy i infrastrukturami vytvářenými k jejich řešení. Jak vědci detekují elektromagnetické pole živých buněk? Jaké další výzvy stojí před týmy českých vědců?

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - prostory spolecne pameti

 

Prostory společné paměti bádají ve vědách historických a sledují stále aktuální poselství minulosti. První svazek se zabývá historickou krajinou a tím, co po ní zůstalo.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


slide-iria.jpg

 

Pro všední den je řada zaměřená na přítomnost vědeckých aplikací v každodenním životě. Ať už jde o stále se zdokonalující metody léčby či o všudypřítomné technologie, o jakých se nám před pár lety ani nesnilo, výsledky vědeckého výzkumu (často nevědomky) využíváme doslova na každém kroku…

Těšíme se na Vaše náměty.

 

 

Topografie teroru

Jiří Padevět

 

Pokud se podíváme na mapu okupované Evropy nebo alespoň na její centrální část, tedy na Evropu střední, uvidíme krajinu posetou koncentračními tábory a jejich pobočkami, pracovními a převýchovnými tábory a tábory zajateckými. Ušetřeno nebylo ani území dnešní České republiky, ačkoliv většina poboček koncentračních táborů se nacházela na území odtrženém od Československa v roce 1938 nebo na území výcvikových prostorů Waffen-SS, které nespadaly pod protektorátní jurisdikci.
Přesto i na území takzvaného Protektorátu Čechy a Morava existovaly pobočky koncentračních táborů, tábory internační, převýchovné i zajatecké. Především táborů pro válečné zajatce a táborů pro zahraniční dělníky, z nichž někteří pracovali pro třetí říši dobrovolně, bylo na našem území takové množství, že je prakticky vyloučeno je všechny zmapovat a popsat. Celkem fungovalo na území dnešní České republiky více než 600 táborů – počet, který asi většinu čtenářů překvapí, stejně jako fakt, že v blízkosti jejich bydliště existovalo nacistické represivní zařízení různého určení.

Publikace ke stažení zde (PDF)

 

29. 10. 2015