Kontakty:


Středisko společných činností

Akademie věd ČR, v. v. i.
Nakladatelství Academia
Vodičkova 40
110 00 Praha 1

 

Odpovědný redaktor edice:

Vojtěch Němec

tel. 221 403 832

e-mail: Nemec@academia.cz

 

Facebook 

Pokyny pro autory (.pdf)


veda kolem nas - co to je

 

Co je čas? A co diskriminace na pracovišti? Čím se zabývá bioetika? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek najdou čtenáři v řadě Co to je… představující jednotlivé vědní obory, metody a pojmy.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - osobnosti

 

Řada Osobnosti seznamuje čtenáře s velikány české vědy, badateli, kteří se zapsali do historie, a to mnohdy v celosvětovém měřítku.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - objevy

Objevy učiněné českými vědci jsou někdy známější ve světě než doma. Tato řada se pokouší to napravit. Čtenáři díky ní nahlédnou do nanosvěta, zjistí, jak je možné najít jedinou molekulu mezi miliony jiných či se seznámí s vláknovými lasery.

Těšíme se na Vaše náměty.

veda kolem nas - vyzvy a otazky

 

Výzvy a otázky seznamují čtenáře s aktuálními výzkumnými problémy i infrastrukturami vytvářenými k jejich řešení. Jak vědci detekují elektromagnetické pole živých buněk? Jaké další výzvy stojí před týmy českých vědců?

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - prostory spolecne pameti

 

Prostory společné paměti bádají ve vědách historických a sledují stále aktuální poselství minulosti. První svazek se zabývá historickou krajinou a tím, co po ní zůstalo.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


slide-iria.jpg

 

Pro všední den je řada zaměřená na přítomnost vědeckých aplikací v každodenním životě. Ať už jde o stále se zdokonalující metody léčby či o všudypřítomné technologie, o jakých se nám před pár lety ani nesnilo, výsledky vědeckého výzkumu (často nevědomky) využíváme doslova na každém kroku…

Těšíme se na Vaše náměty.

 

 

Úprava pitné vody

doc. RNDr. Martin Pivokonský, Ph.D. (Ústav pro hydrodynamiku)

V souvislosti s probíhající změnou klimatu stále častěji slýcháme o nedostatku vody. Týká se to nejen vody v krajině (česká krajina vysychá), ale také vody pitné.

V diskusích na toto téma se navíc často zapomíná na skutečnost, že s postupující změnou klimatu a stále narůstajícím antropogenním tlakem na vodní ekosystémy rapidně klesá také kvalita zdrojů vody pro pitné účely. Hlavními příčinami jsou především zvyšující se míra eutrofizace vodních zdrojů a rostoucí zátěž antropogenními polutanty (pesticidy, léčiva, mikroplasty, produkty denní péče atd.).

Dnes nás již „netrápí“ zvýšené koncentrace jílovitých částic nebo třeba huminových látek jako v sedmdesátých letech minulého století, kdy se na míru těmto látkám vyvíjely technologické postupy úpravy vody. Úprava pitné vody dnes stojí před novými výzvami a musí se vypořádat s látkami, které se ve vodě vyskytují sice ve velmi malých koncentracích, o to větší však mohou mít dopad na lidské zdraví. Abychom je dokázali odstranit, bude nutné změnit technologie i celý přístup k oboru „úpravy vody“. 

Publikace ke stažení zde (PDF).

 

7. 5. 2019