Kontakty:


Středisko společných činností

Akademie věd ČR, v. v. i.
Nakladatelství Academia
Vodičkova 40
110 00 Praha 1

 

Odpovědný redaktor edice:

Vojtěch Němec

tel. 221 403 832

e-mail: Nemec@academia.cz

 

Facebook 

Pokyny pro autory (.pdf)


veda kolem nas - co to je

 

Co je čas? A co diskriminace na pracovišti? Čím se zabývá bioetika? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek najdou čtenáři v řadě Co to je… představující jednotlivé vědní obory, metody a pojmy.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - osobnosti

 

Řada Osobnosti seznamuje čtenáře s velikány české vědy, badateli, kteří se zapsali do historie, a to mnohdy v celosvětovém měřítku.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - objevy

Objevy učiněné českými vědci jsou někdy známější ve světě než doma. Tato řada se pokouší to napravit. Čtenáři díky ní nahlédnou do nanosvěta, zjistí, jak je možné najít jedinou molekulu mezi miliony jiných či se seznámí s vláknovými lasery.

Těšíme se na Vaše náměty.

veda kolem nas - vyzvy a otazky

 

Výzvy a otázky seznamují čtenáře s aktuálními výzkumnými problémy i infrastrukturami vytvářenými k jejich řešení. Jak vědci detekují elektromagnetické pole živých buněk? Jaké další výzvy stojí před týmy českých vědců?

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - prostory spolecne pameti

 

Prostory společné paměti bádají ve vědách historických a sledují stále aktuální poselství minulosti. První svazek se zabývá historickou krajinou a tím, co po ní zůstalo.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


slide-iria.jpg

 

Pro všední den je řada zaměřená na přítomnost vědeckých aplikací v každodenním životě. Ať už jde o stále se zdokonalující metody léčby či o všudypřítomné technologie, o jakých se nám před pár lety ani nesnilo, výsledky vědeckého výzkumu (často nevědomky) využíváme doslova na každém kroku…

Těšíme se na Vaše náměty.

 

 

Ohrožená architektura města Mosulu

Mgr. Miroslav Melčák, Ph.D. , Doc. Mgr. Karel Nováček, Ph.D., Mgr.Lenka Starková, Ph.D., Mgr. Ondřej Beránek, Ph.D. (Orientální ústav)

 

Desátého června 2014 obsadila severoiráckou metropoli Mosul radikální organizace Islámský stát. Proklamace nového chalífátu, vydaná o tři dny později, končí slovy: „A nyní byste měli hrdě kráčet a těšit se ze spravedlivé a mírumilovné islámské vlády (...), i shledáte, jak velmi velký rozdíl to bude oproti nespravedlivé vládě sekulární.“ Výsledkem tříleté „spravedlivé vlády“ Islámského státu je 50 000 zabitých mosulských obyvatel, půl milionu vyhnanců a zdevastované město, které před válkou patřilo památkově k  těm nejhodnotnějším na Blízkém východě. Kulturní genocidě Mosulu padly za oběť nejcennější stavby, svědčící o pestré etnické a náboženské minulosti města. Zkáza mosulské architektury byla bohužel dokonána při vojenské operaci za osvobození města iráckou armádou. Skupina českých historiků a archeologů a jejich iráčtí spolupracovníci se rozhodli tyto kulturní ztráty systematicky mapovat. Jejich projekt je svého druhu pokusem o digitální vzkříšení nenávratně zničených hodnot města.

Publikace ke stažení zde (PDF).

 

13. 4. 2018